چطور قیمت یک لپ‌تاپ کارکرده را محاسبه کنم؟

محاسبه قیمت لپ تاپ استوک

برآورد قیمت درست لپ تاپ کارکرده یا استوک کار تقریبا سخت و دشواری است و نیازمند آن است که با قطعات سخت افزاری کامپیوتر یا لپ تاپ آشنایی خوبی داشته باشید. ولی با دقت قابل قبولی و با استفاده از یک روش ساده می‌توانید ارزش حدودی لپ تاپ استوک را محاسبه کنید.

در این مقاله موارد گواگونی مانند کارایی، گارانتی و حتی وضعیت ظاهری، در نظر گرفته شده که می‌تواند راهنمای خوبی باشد برای انتخاب بین لپ تاپ استوک و نو و قیمت آن باشد.

قیمت و ارزش هریک از قطعات لپ تاپ چقدر است؟

به طور کلی ارزش قطعات مختلف لپ تاپ رو به صورت درصدی از ارزش کل اون محاسبه میکنیم. البته این تخمین دقیق نیست، ولی نمایی برای مقایسه بهتر بین لپ تاپ استوک (که آکبندش وجود نداره) و لپ تاپ آکبند، بهمون میده. ارزش قطعات مختلف لپ تاپ نو رو میشه به شکل زیر در نظرگرفت:

در نظر بگیرید قیمت یک لپ تاپ آک 10میلیون تومان است، پس ارزش سی پی یوی این لپ تاپ میشه 2 میلیون تومن، ارزش کارت گرافیکش 1.5 میلیون و ارزش ظاهرش هم 1.5 میلیون تومن. از این رقم‌ها میتونیم به عنوان مقیاسی برای محاسبه ارزش واقعی لپ تاپ استوک استفاده کنیم. به عنوان نمونه فرض کنید سی پی یوی لپ تاپ استوک مورد نظر ما قدرتش نیمی از این CPU هستش، پس ارزش اون CPU میشه 1 میلیون تومن. همان طور اگر ظاهر لپ تاپ استوک کهنه باشه ظاهرش هیچ امتیازی نداره و کل 15% (1.5 میلیون تومان) رو از دست میده. پیش از انجام مقایسه روش انتخاب درست لپ تاپ برای مقایسه رو که در ادامه توضیح دادم بخونید تا مقایسه تا حد امکان دقیق بشه. 

مقایسه درست در محاسبه قیمت لپ تاپ کارکرده

یک لپ تاپ از مجموعه قطعات الکترونیکی تشکیل و مونتاژ شده است و مجموع این قطعات قدرت لپ تاپ رو مشخص می‌کنه، ولی چون امکان مقایسه کل مجموعه وجود نداره باید قطعه با قطعه (مثلا سی پی یو یا سی پی یو) مقایسه باشد و این مقایسه باید دقیق باشد.

متاسفانه راه آسان تری وجود نداره و عملا باید یکم فنی باشید، در جزئیات قطعات، این جا ما تلاش می‌کنیم تا حد امکان ساده توضیح بدهیم، ولی اگر از دید فنی دچار مشکل شدین از دوستی که یکم با تکنولوژی آشنایی داره می‌تونید برای این بخش کمک بگیرید. ولی توصیه من این است که سعی کنین یکم با این مفاهیم آشنا بشین چون به انتخاب درست و بعدا اگر خواستین ارتقا و افزایش کارایی لپ تاپ خیلی کمک می‌کنه.

همان گونه که پیشتر گفتیم باید اطلاعات دقیق بیان داشته باشید، برای نمونه شاید یک فروشنده بگوید لپ تاپ استوک i5، منظورش از این حرف اینه که “سی پی یو این لپ تاپ از خانواده سی پی یوهای Core i5 شرکت اینتل است”. خانواده سی پی یو Core i5 شامل تعداد زیادی نسل میشه و هر نسل تعداد زیادی مدل ارائه کرده است، نخستین نسل از این سی پی یوها سال 2010 معرفی شده و هنوز هم معرفی مدل‌های تازه از این خانواده ادامه دارد. در این 10 سال قطعا تکنولوژی و سرعت این سی پی یوها در هر نسل پیشرفت کرده ، پس تنها با دانستن خانواده سی پی یو و بدون مدل دقیق نمیشه مقایسه انجام داد. و گفت چه قیمتی دارد. پس این بیان ناقص است و به هیچ وجه نمیشود نتیجه گیری کرد،شما باید از فروشنده مدل دقیق سی پی یو را بپرسید.

برای نمونه باید مدل دقیق یک CPU به این صورت باشد:

Intel® Core™ i57300U

  • بخش زرد رنگ: نشان دهنده‌ی شرکت سازنده سی پی یو (اینتل)
  • بخش بنفش: خانواده سی پی یو (خانواده i5)
  • بخش آبی: مدل سی پی یو (7300U). برای مقایسه صحیح دانستن بخش آبی لازم و کافیه.

عین همین مورد برای گارت گرافیک نیز هست مثلا فروشنده میگوید گرافیک لپ تاپ 2 گیگ هست. خب این خیلی ناقصه یک کارت گرافیک دو گیگ هزاران مدل میتونه داشته باشه و قیمت های مدل ها ممکنه تا چندین میلیون تومان با هم اختلاف قیمت داشته باشند.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

  • بخش زرد رنگ: نشان دهنده‌ی شرکت سازنده گرافیک (انویدیا)
  • بخش بنفش: خانواده کارت گرافیک (البته تنوع بالایی ندارد)
  • بخش آبی: مدل کارت گرافیک  برای مقایسه صحیح دونستن قسمت آبی لازم و کافیه.

چطور بهفمیم کدام CPU بهتر و گران تر است؟

خب مثلا میخواهیم بین دو لپ تاپ یکی که CPU بهتری دارد را بخریم و انتخاب کنیم ولی نمیدونیم کدام بهتر است. برای این کار یه راه ساده هست اون هم گوگل:

برای مقایسه باید نام دو مدل به انگلیسی را در گوگل بنویسیم و بینشان عبارت Vs را بنویسیم.

مثلا: برای مقایسه سرچ میکنیم:  7300u vs 4300m

معمولا در اولین نتیجه این سایت را نمایش میدهد. روی آن کلیک کنید.

در اینجا متوجه میشویم که مدل 7300u قدرت بیشتری دارد و بهتر است.

چه لپ تاپ هایی را با هم مقایسه کنیم

معمولا سعی کنید دو مدلی که میخواهید به عنوان لپ تاپ با هم مقایسه کنید هم رده هم باشند یعنی:

لپ تاپ آک هم‌رده و از همون سازنده لپ تاپ استوک باشید . به عنوان نمونه تلاش کنید لپ تاپ استوک مارک HP و با همون HP مقایسه کنید و نه دیگر برندها. همچنین مقایسه رو هم‌رده انجام بدین، مثلا یه لپ تاپ Core i7 استوک رو با یه لپ تاپ Celeron قدیمی آکبند مقایسه نکنید! سلرون و i7 دو خانواده بسیار متفاوت از سی پی یو هستن و مقایسه کردنشون با هم درست نیست. 

البته شاید لپ تاپ استوک از برندی باشه که توی ایران آکبندش نباشه یا کم باشد (به عنوان نمونه HP)، در اینصورت شاید مجبور بشیم مقایسه رو مثلا با لپ تاپ آکبند Lenovo انجام بدهیم. همچنین هم‌رده قرار دادن لپ تاپ بر اساس خانواده سی پی یو هم چندان درست نیست ولی بیشتر از این دقیق شدن هم مقایسه را خیلی سخت می کند.

حافظه رم لپ تاپ در محاسبه قیمت لپ تاپ کارکرده

رم ها هر چقدر عددشون بیشتر بشه گرون تر میشوند. و همچنین باید مدل DDR لپ تاپ را هم بپرسید مثلا یک رم DDR4 از رم DDR3 گران تر و جدید تر و پرسرعت تر است.

حافظه داخلی یا هارد

ارزش هارد رو هم براساس حافظه ش سنجیده می شود و هم براساس نوع هارد. هارد ها در لپ تاپ ها معمولا در دو نوع SSD و HDD هستند که باید بدانید مدل های SSD چندین برابر هارد های HDDسرعت دارند و قیمتشون هم بسیار گرون تر هست. برای اطلاعات بیشتر درمورد هارد ها اینجا را بخوانید.

ظاهر

ظاهر لپ تاپ حدود 15% از ارزش لپ تاپ آکبند را تشکیل میده. اگر عمر لپ تاپ بیشتر از 7-8 سال باشه ارزش ظاهر رو برای لپ تاپ استوک صفر در نظر بگیرید. اگر عمر لپ تاپ در حدود 5 سال باشه ارزش ظاهر در حدود 35% ارزش ظاهر لپ تاپ آکبند در نظر بگیرین و اگر لپ تاپ استوک برای 2-3 سال پیش باشه ارزش ظاهر لپ تاپ استوک رو حدود 70% لپ تاپ نو فرض کنید.

کالای نو یا دست دوم

حقیقت این هست که حس کالای نو بسیار ارزشمنده و هنگامی که لپ تاپ استوک میخرین کلا این حس رو از دستش میدین. پس این مورد رو حتی برای لپ تاپی که یک هفته هم استفاده شده باشه کلا صفر در نظر بگیرید 🙂

گارانتی

اگر لپ تاپ استوکی که خریداری میکنید از زمان گارانتیش مانده باشه براش با توجه به زمان باقی مانده مقداری ارزش در نظر بگیرید. ولی اگر گارانتیش پایان یافته باشه کلا ۰ در نظر بگیرید.

البته رایتاپ محصولاشو گارانتی میکنه.

جمع بندی محاسبه قیمت لپ تاپ کارکرده

با درنظر گرفتی مواردی که بالا گفتیم شما میتونید قیمت یک لپ تاپ رو تخمین بزنید و مقایسه کنید. البته هیچ موقع نمیشه قیمت یک لپ تاپ دست دوم رو به طور دقیق گفت و همیشه حدود ۱۰ درصدی اشتباه دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

One thought on “چطور قیمت یک لپ‌تاپ کارکرده را محاسبه کنم؟

  1. Hassan ghotbi میگوید:

    سلام. لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید می خواهم یک لپ تاپ hp بخرم. ظاهرش در حد نو است . فروشنده یک کارت گارانتی بمن نشان می دهد که دو ماه از گارانتی اش باقیمانده و می گوید این دستگاه 2021 است و امروز یعنی 7 دی 1401 در بازار ۳۴ میلیون تومان می ارزد ولی چون از پک یا کارتن خارج شده و من آنرا بمدت ده ماه در ویترین فقط بعنوان نمونه گذاشته ام آنرا به قیمت ۲۵ میلیون می فروشم آیا قیمت معقول است ؟ . چطور صحت گفته هایش را متوجه شوم ؟ شاید بیشتر از آن چه می گوید مصرف شده باشد مثلا بجای ده ماه ، شانزده ماه .نمیدانم آیا این کارت گارانتی و جعبه ای که نشانم می دهد برای این دستگاه است یا خیر . چیزی که یک مقدار نگرانم می کند این است که فروشنده می گوید باطری در حدود یک ساعت یا یک و نیم ساعت مصرف تمام می شود . آیا می توانم یک عکس از مدل لپ تاب و شکل ظاهری اش انداخته و نظر شما را راجع منصفانه بودن قیمت آن جویا شوم ؟ و همینطور بفرمایید که قیمت باطری این دستگاه چند است؟ و من اگر این لپ تاپ را بخرم و بطور متوسط روزی یک ساعت از آن استفاده نمایم ،چند وقت دیگر باید باطری آنرا تعویض نمایم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *