دانلود متن طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی مجلس

طرح صیانت چیست

طرح تازه مجلس برای محدود کردن فضای مجازی؛ ماجرا چیست؟

خلاصه‌ی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی

▪️اسمش را گذاشته‌اند «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی». این طرح قرار است این هفته در صحن مجلس دستور کار قرار بگیرد. اما این طرح قرار است با فضای مجازی چه کار کند؟ طبق این طرح:

▪️ورودی و خروجی پهنای باند کشور، از دولت گرفته و به نیروهای مسلح سپرده می‌شود

▪️وزارت ارتباطات مکلف می‌شود پهنای‌باند استفاده‌کنندگان از پیام‌رسان‌های خارجی را دو برابر استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی حساب کند.

▪️طبق این طرح، پیام‌رسان‌های خارجی باید در ایران دفتر داشته و خود را ملزم به رعایت قوانین ایران بدانند. درصورتی که پیام‌رسانی چنین نکند، فعالیتش در کشور غیرقانونی است و وزارت ارتباطات باید آن را فیلتر کند.

▪️پیام‌رسان‌ها باید از ضوابط سازمان پدافند غیرعامل پیروی کنند.

▪️یک هیات ناظر جدید تاسیس می‌شود که بر اینترنت نظارت می‌کند. ترکیب این هیات، کنترل دولت‌ را کم کرده و قدرت را به نهادهای غیرانتخابی می‌دهد، نهادهایی مثل اطلاعات سپاه، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیرعامل.

▪️واردات تلفن همراه منوط به اجازه این هیات ناظر است. در صورتی اجازه واردات تلفن همراه داده می‌شود که روی آن‌ها پیام‌رسان‌های داخلی «موثر» نصب شود. /

نتیجه طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی چه شد؟

نمایندگان مجلس، درنهایت در تاریخ ۶مردادماه، شیوه رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را مشخص کردند. در جلسه که با حضور ۲۰۸ نماینده مجلس برگزار شد، ۱۲۱ نفر به بررسی طرح در کمیسیون تخصصی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی رای دادند. براساس این اصل، طرح مذکور در کمیسیون ویژه بررسی می‌شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به‌صورت آزمایشی برای چند سال اجرا خواهد شد.

دانلود طرح صیانت یا حمایت از حقوق کاربران

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *