آموزش پاک و تمیز کردن لپ تاپ از گرد و خاک

آموزش پاک و تمیز کردن لپ تاپ از گرد و خاک

اگر لپ تاپ تان را یک یا دو سالی هست که دارید، ممکن است پر از گرد و غبار شده باشد. گرد و غبار فن ها ، دریچه ها و سینک ها را مسدود می کند و از خنک شدن صحیح لپ تاپ شما جلوگیری می کند. حتی اگر نمی توانید لپ تاپ خود را باز کنید ، می توانید مقدار زیادی از این گرد و غبار را با تمیز کردن لپ تاپ تان حذف کنید.

تجمع گرد و غبار می تواند از خنک شدن صحیح لپ تاپ جلوگیری کند و این گرم شدن لپ تاپ حتی می تواند به سخت افزار آسیب برساند. همچنین ممکن است فن‌های لپ تاپ شما به طور کامل و سرعت خوب کار نکنند و باتری شما را خالی کنند. لپ تاپ شما حتی ممکن است عملکرد خود را برای خنک شدن کاهش دهد. یعنی بعضی لپ تاپ ها برای اینکه خنک بشن فعالیت cpu را محدود می‌کنند.

چگونگی پاک کردن لپ تاپ از گرد و خاک، اگر می‌توانید آن را باز کنید

اکثر لپ تاپ ها ، به ویژه لپ تاپ های جدیدتر ، برای باز شدن توسط کاربران معمولی طراحی نشده اند. این در لپ تاپ های جدید وجود دارد. در کامپیوتر های رومیزی،خیلی راحت کامپیوتر خود را خاموش می کنید ، قاب کیس را باز می کنید ، آن را با فشار هوا پاکسازی می کنید و قاب را می بندید.در مورد لپ تاپ هایی که درب زیر آن باز می‌شود هم شما می توانید به روش مشابه کیس گردگیری کنید.

برای باز کردن قاب زیر لپ تاپ می‌توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید یا مدل آن را در اینترنت جستوجو کنید. معمولا به این صورت است که لپ تاپ را خاموش می کنید ، باتری را بر می‌دارید و پنل زیر لپ تاپ را باز می‌کنید. اگر دفترچه راهنمایلپ تاپ شما در دسترس باشد ، مراحل دقیق این کار را به شما نشان می دهد. البته بسته به لپ تاپ شما ، باز کردن درب آن ممکن است گارانتی لپ تاپ شما را باطل کند یا نکند.

باز کردن پنل لپ تاپ

پس از باز شدن، لپ تاپ را به جایی ببرید که دوست ندارید گرد و خاک بگیرد – مانند پارکینگ، حیاط یا حتی بیرون خونه. از یک قوطی اسپری هوای فشرده برای بیرون کشیدن گردو خاک داخل لپ تاپ خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که گرد و غبار را از محفظه لپ تاپ خارج می کنید و گرد و خاک دوباره به داخل لپ تاپ بر نمی‌گردد. به عنوان مثال ، می توانید اسپری را به سمت دریچه های لپ تاپ خود بگیرید تا گرد و غبار از دریچه های خروجی و لپ تاپ خارج شود. هنگام اسپری هوا به فن‌ها لپ تاپ مراقب باشید – اگر فن ها را سریع بچرخانید ، ممکن است آسیب ببینند. با استفاده از فشار های کوتاه مدت هوا ، از زوایای مختلف به فن‌ها آن ها را تمیز کنید.

ما پیشنهاد می‌کنید از قوطی های اسپری هوای فشرده استفاده کنید و از جارو برقی استفاده نکید. اگر خواستید از کمپرسور های هوا که فشار زیادی دارند استفاده کنید خیلی باید مراقب باشید چون ممکن است آسیب برساند.

پس از اتمام کار ، می توانید قاب زیر لپ تاپ را ببندید ، باتری را وصل کرده و لپ تاپ را دوباره روشن کنید. الان دیگه باید خنک تر کار کند و فن‌های آن باید کمتر بچرخند.

اسپری هوای فشرده

نمی‌توانم درب لپ تاپ را باز کنم

چه بخواهید سخت افزار لپ تاپ خود را ارتقا دهید چه بخواهید فقط لپ تاپ را تمیز کنید یا از گردو غبار پاک کنید ، تولیدکنندگان لپ تاپ نمی خواهند شما لپ تاپ ها را باز کنید. اما چه بخواهید چه نخواهید، گرد و غبار درون لپ تاپ جمع می شود.

حتی اگر نمی توانید لپ تاپ خود را باز کنید ، باز هم می توانید مقداری از گرد و غبار را از بین ببرید. ابتدا ، لپ تاپ را به جایی ببرید که مشکلی برای گرد و غبار ندارد. احتمالاً نمی خواهید گرد و غبار را روی میز یا تخت خود بنشیند.

باز هم باید یک قوطی هوای فشرده بخرید، آن را به سمت دریچه های خنک کننده لپ تاپ بگیرید و چند ضربه کوتاه هوا به آنها بزنید. با هر فشار، جت های هوا مقداری از گرد و غبار را از بین می برد و از دریچه های لپ تاپ خارج می شود. در این حالت شما تمام گرد و غبار لپ تاپ را نمیتوانید از بین نمی برید ، اما حداقل باعث می شود که دریچه ها ، فن ها و هر چیز دیگری که به آن چسبیده باشد پاک کنید. این روش ایده آلی برای پاک کردن لپ تاپ نیست ، اما ممکن است تنها کاری باشد که می توانید انجام دهید.

حذف گرد و خاک فن لپ تاپ

هنگام انجام این کار احتیاط کنید. اگر هوای فشرده زیادی را مستقیماً به طرف فن خنک کننده داخل دریچه بگیرید، می توانید باعث شود فن خنک کننده خیلی سریع بچرخد و فن را خراب کند. هوا را مستقیماً به طرف فن نشانه نگیرید و فشار هوا را طولانی مدت وارد نکنید. در عوض ، هوا را با فشار های کوتاه دمیده و در بین راه منتظر بمانید تا مطمئن شوید که فن را به سرعت نمی چرخد.

فایده نداشت

اگر با انجام کارهای گفته شده لپ تاپ شما باز هم مشکل جدی با گرم شدن بیش از حد دارد و نمی توانید آن را خودتان تمیز کنید ، ممکن است مجبور شوید برای تعمیر آن را به تعمیرگاه های لپ تاپ ببرید و بگویید می‌خواهم لپ تاپم را سرویس کنید.

منبع: howtogeek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *