علت روشن نشدن لپ تاپ + راه حل و رفع مشکل

لپ تاپ روشن نمیشود

دکمه روشن / خاموش لپ تاپ را فشار می دهید … هیچ اتفاقی نمی افتد.

زمانی که دکمه روشن لپ تاپ را فشار می‌دهید و هیچ اتفاقی نمی‌افتند به این معنی نیست که لپ تاپ شما سوخته و برای همیشه خاموش شده. با ما همراه باشید تا راه حل هایی جهت رفع این مشکل به شما بگوییم.

اگر لپ تاپ شما روشن نمی شود ، یا منبع تغذیه خراب شده، یا یکی از قطعات سخت افزار خراب شده یا صفحه نمایش مشکل دارد. در بسیاری از موارد ، احتمالا بتوانید مشکل را با قطعات جایگزین تنظیماتی در لپ تاپ حل کنید.

اما اگر لپ تاپ شما قدیمی است و قطعات سخت افزاری آن گیر نمی آید ، احتمالا بهترین راه حل خرید لپ تاپ جدید باشد.

آداپتور و باتری لپ تاپ را چک کنید

یکی دیگر از راه های بررسی علت روشن نشدن لپ تاپ این است که ابتدا لپ تاپ را به برق بزنید و امتحان کنید که روشن می‌شود یا نه اگر بعد از به برق زدن لپ تاپ روشن شود احتمال خیلی زیاد باتری لپ تاپ شما خراب شده است.

اگر لپ تاپ شما حتی وقتی به برق وصل است روشن نشود ، باید آداپتور شارژر را بررسی کنید. مشکلات زیادی در مورد منبع تغذیه وجود دارد.

به عنوان مثال ، مشکل می تواند از سیم شارژ خراب یا اشتباه باشد که به این معنی است که شما ولتاژ مناسب را دریافت نمی کنید ، یا ممکن است آداپتور شارژر خراب شده باشد.

  1. برای بررسی اینکه مشکل آداپتور است یا نه ، باتری لپ تاپ خود را کاملاً بردارید.
  2. سپس ، لپ تاپ خود را به یک پریز برق وصل کنید.
  3. ابتدا ، با اتصال آداپتور به یک پریز برق دیگر ، عملکرد صحیح آن را تأیید کنید که آیا مشکل پریز برق است یا نه.
  4. اگر لپ تاپ شما بدون باتری روشن شود ، مشکل از آداپتور شارژر نیست ، از باتری شما است.
  5. در این حالت باید یک باتری جدید بخرید ولی میتونید در حالتی که برق وصل است با آن کار کنید.
  6. استفاده از لپ تاپ بدون نصب باتری خیلی هم خوب است ، این بدان معناست که برای استفاده از آن همیشه باید به پریز متصل باشید.

تشخیص خرابی صفحه نمایش لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما روشن می شود ولی صفحه نمایش سیاه است. باید صفحه نمایش را بررسی کنیم.

  1. ابتدا، همه دستگاه هایی که به لپ تاپ شما وصل هستند مانند پروژکتورها و مانیتورها را قطع کنید تا مطمئن شوید در روند راه اندازی لپ تاپ شما دخالت ندارند.
  2. اگر لپ تاپ روشن است و می توانید صدای فن یا صداهای دیگر لپ تاپ را بشنوید اما تصویری نمایش داده نمی شود ، چراغ های اتاق را خاموش کنید تا ببینید آیا تصویری یا نوری بسیار ضعیف در صفحه نمایش هست یا نه.
  3. در صورت خاموش بدون چراغ های اتاق ، تصویر بسیار ضعیفی در صفحه وجود دارد ، اینورتر صفحه نمایش خراب است و باید آن را تعویض کنید.
  4. یا ممکن است brightness یا همان نور صفحه نمایش شما خراب شده باشد.

اگر لپ تاپ شما روشن می شود اما تصویری وجود ندارد ، ممکن است پنل LCD خراب باشد. تعمیر lcd غیرممکن نیست. اما اگر لپ تاپ شما قدیمی است ، ممکن است منطقی باشد که کل لپ تاپ خود را جایگزین کنید.

همه دستگاه ها را از لپ تاپ جدا کنید

اگر رم ، DVD یا فلش USB را به لپ تاپ خود وصل کردید ، این می تواند دلیل روشن نشدن لپ تاپ شما باشد.
ممکن است “گیر کرده باشد” زیرا BIOS ممکن است سعی کند از یک دستگاه ذخیره سازی مثل فلش بوت شود. همه درایوهای USB و سایر دستگاه ها را بردارید و سعی کنید کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

بررسی سخت افزار

آخرین مرحله بررسی سخت افزار است. اگر اخیراً سخت افزاری مانند کیت RAM جدید نصب کرده اید ، این می تواند دلیل مشکلات بوت شما باشد. سخت افزار جدید خود را برداشته و دوباره روشن کنید.
متأسفانه ، گاهی اوقات سخت افزار موجود در لپ تاپ شما مانند هارد دیسک شما به سادگی خراب می شود. اگر صدای حرکت هارد و اما خاموش شدن آن را می شنوید ، این نشان دهنده این است که هارد دیسک شما خراب شده است. در بیشتر موارد ، این بدان معناست که شما باید هارد دیسک خود را به سادگی تعویض کنید.
در مواردی از این قبیل ، داشتن یک هارد اکسترنال کار هوشمندانه‌ای است تا بتوانید از فایل های مورد نیاز خود پشتیبان گیری کنید.

اگر همه موارد بالا را چک کردید و باز هم روشن نمی‌شود، نیاز هست به یک متخصص تعمیرات سخت افزار لپ تاپ مراجعه کنید تا آن را رفع کند.

منبع: اچپی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *