چگونه از باتری لپ تاپ خود مراقبت کنیم (افزایش طول عمر باتری لپتاپ)

باتری-گربه

تمام باتری ها با گذشت زمان فرسوده می شوند ، اما با سرعت یکسان فرسوده نمی شوند. شما و دیگری ، می‌توانید در یک روز یک لپتاپ یکسان بخرید ، می ولی هر کدامتان عمر باتری کاملاً متفاوتی پس از دو سال داشته باشید-شاید تا 40 درصد تفاوت. این بستگی به میزان شارژ ، گرما ، نحوه شارژ کردن آن و جلوگیری از شارژ صفر شدن شارژ باتری دارد.

در این مقاله ما بهترین روش ها برای نگهداری و مراقبت از باتری لپ تاپ و اینکه بدانیم چگونه از باتری لپ تاپ خود مراقبت کنیم برای شما جمع آوری کرده ایم.

شارژ باتری لپتاپ را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید

اگر بیشتر مواقع از شارژر و پریز برق دور هستید و از شارژ لپ تاپ استفاده می کنید، سعی کنید شارژ آن را بالای 40 درصد نگه دارید. وقتی لپ تاپ را به شارژ می‌زنید بهتر است وقتی به ۸۰٪ رسید آن را از برق بکشید. استفاده از این روش بهترین و واضح ترین راه برای افزایش طول عمر و ظرفیت شارژ لپ تاپ شما است.البته و متأسفانه ، انجام این روش خیلی سخت است.

این روش ممکن است برای کسانی که زیاد در سفر هستند یا کارهای برنامه ریزی نشده دارند، عملی نباشد. اما اگر تمام شدن باتری به طور کلی برای شما مشکلی ایجاد نمی کند یا معمولاً به پریز برق دسترسی دارید ، این روش را می‌توانید انجام دهید. به گفته دانشگاه باتری ، یک باتری زمانی که از ۰ تا ۱۰۰ شارژ میشود معمولا 300-500 بار میتواند شارژ شود و عمر کند ولی وقتی باتری لپ تاپ را تا 80 درصد شارژ می‌کنید میتوانید حدودا 850-1،500 بار شارژ شود و عمر کند.

برخی از لپ تاپ ها خودشان این تنظیم آستانه شارژ را انجام می‌دهند. مثلا برنامه Vantage Lenovo برای لپ تاپ های ThinkPad اجازه می دهد حداکثر آستانه شارژ باتری را تنظیم کنید ، و برخی از لپ تاپ های سامسونگ و سونی نیز این کار را انجام می دهند. اگر میخواهید بدانید لپ تاپ شما هم چنین قابلیتی را دارد یا خیر باید به سایت سازنده لپ تاپ سری بزنید.

شارژ باتری میانه لپ تاپ

اگر همیشه لپ تاپ و باتری تان به شارژ است، نگذارید لپتاپ داغ کند

وقتی که باتری لپتاپ همیشه به شارژ باشد و ۱۰۰٪ باشد. باتری لپ تاپ را خراب نمی کند چون اکثر لپ تاپ های مدرن وقتی شارژ ۱۰۰٪ شود شارژ خود را متوقف می کنند و به جای آن از برق مستقیم استفاده می‌کنند. پس تنها اشکال اینکه همیشه لپ تاپ مان به شارژ باشه فقط همان مورد قبلی که گفتیم است.

مشکل موقعی به وجود میاد که لپ تاپ شما داغ باشد. داغ بودن می‌تواند به این دلیل باشد که شما مشغول تدوین ، رندرینگ یا کارهای فشرده هستید ، یا اینکه هوای جایی که لپ تاپ قرار دارد گرم است ، مثلا به دلیل نور خورشید ، اگزوز یا عوامل دیگر. وقتی که باتری را در شارژش پر باشد و در معرض حرارت و گرمای زیاد باشد ، آن زمان است که باتری شروع به آسیب دیدن و از دست دادن عمر می کند.

باتری لپ تاپ لنوو

باتری لپ تاپ را در جای خنک نگهدارید

خوب نیست که لپ تاپ شما روی پاهای شما باشد. لپ تاپ ها به دلیل اندازه جمع و جور و عدم وجود فن های خنک کننده زیاد ، می توانند بسیار داغ شوند ، تا حدی که باعث سوختگی تدریجی پوست می شوند. حتی اگر پوست شما نسوزد ، گرمای ران شما با به دام انداختن گرما و مسدود کردن دریچه ها باعث از بین رفتن باتری لپ تاپ حتی خود لپتاپ می شود. همانطور که مدیرعامل ما Kyle Wiens در سال 2013 به Wired UK گفت ، گرمای شدید باعث انبساط فیزیکی و تغییرات شیمیایی در باتری ها می شود:.

نگاهی به لپ تاپ بیندازید ، دریچه های دریچه را ببینید و از مسدود کردن آنها خودداری کنید.

وقتی از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید ، آن را در مکانی خنک و دور از نور خورشید یا بخاری نگه دارید. آزمایشی در دانشگاه باتری انجام شد که در آن آزمایش باتری های لیتیوم-یون به مدت یک سال در دماهای مختلف نگهداری کردند. یک باتری که در دمای 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) نگهداری شد ، 94 درصد ظرفیت شارژ خود را حفظ کرد ، در حالی که یک لپ تاپ در دمای 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتی گراد) بود 65 درصد را نگه داشت. 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی گراد) معیاری است که دانشگاه باتری توصیه می کند دمای محیط لپ تاپ زیر این مقدار ۳۰ درجه باشد. اما به خاطر داشته باشید که درجه حرارت داخل لپ تاپ بالا است. هرچقدر هم هوای محیط خنک باشد داخل لپتاپ گرم است.

نگذارید شارژ باتری به 0 برسد

نگه داشتن شارژ بین 40 تا 80 درصد توصیه می شود ، اما رسیدن آن به صفر مطلق یک تراژدی کوچک است. فقط صفرشدن شارژ باعث مشکل نمی شود ، بلکه شارژ کامل نیز به باتری صدمه می زند.

بررسی های دانشگاه باتری نشان می‌دهد صفر شدن باتری باعث ایجاد یک دیپ یا فضای خالی در باتری می شود که هیچ گاه پر نخواهند شد.

تنها زمانی می‌توان باتری را کاملاً تخلیه کرد، که باتری جدید نصب کرده باشید و این به خاطر محاسبات خود لپتاپ برای محاسبه مانده شارژ است ، نه باتری. در باتری های قدیمی نیاز بود باتری کامل تخلیه شود ولی در باتری های جدید اصلا اینطور نیست. iFixit توصیه می کند تلفن یا لپ تاپ خود را به طور کامل تخلیه کنید تا اندازه گیری میزان باتری را دستگاه بهتر انجام دهد. این ضربه بسیار کمی به طول عمر باتری وارد می کند ، اما به دستگاه شما تخمین بهتری از عمر باتری و درصد باقی مانده آن در مدت زمان بسیار طولانی می دهد و از خاموش شدن غیرمنتظره و درصد مانده شارژ اشتباه جلوگیری می کند.

باتری شارژ صفر

باتری با عمر زیر ۸۰٪ را تعویض کنید

اگر باتری لپتاپ شما عمرش تمام شده و درست شارژ نمی شود یا شارژ نگه نمی دارد آن را تعویض کنید.

هنگامی که عمر یک باتری به زیر 80 درصد برسد ، مقاومت داخلی آن تا حد قابل توجهی افزایش می یابد و در واقع شارژ آن بیشتر از زمانی که سالم بود به طول می انجامد. در باتری ای که عمرش کم شده زمان باقیمانده و درصد شارژ در مقایسه با آنچه انتظار دارید کمتر می شود یا لپ تاپ درصد را اشتباه نشان میدهد و زودتر از زمانی که لپ تاپ اعلام می کند باتری تمام میشود.

باتری ها اغلب آسان ترین چیزی است که در اکثر لپ تاپ ها عوض می شوند. حتی در اولترابوک های امروزی ، که باتری آن دیگر با اهرم فشار دهنده قابل تعویض نیست ، معمولاً فقط با داشتن پیچ گوشتی مناسب و کمی دانش می‌توان کار تعویض باتری را انجام داد.

پس اینکه بدانید چگونه از باتری لپ تاپ خود مراقبت کنیم کار دشواری نیست

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *