بعد از ریختن مایعات روی لپ تاپ چکار کنیم؟ تعمیر لپ تاپ آب خورده

پاکسازی لپ تاپ آب خورده

ریختن مایعات یا آب روی لپ تاپ شما لزوما به معنای سوختن لپ تاپ شما نیست. ما به شما در این مقاله می‌گوییم که چه اقدامات سریع پس از این اتفاق را انجام دهید و تعمیر لپ تاپ آب خورده چگونه است.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در کافی شاپ مشغول خوردن یک نوشیدنی هستید که ناگهان روی لپ تاپ شما میریزد. مایع می تواند به سرعت وسایل الکترونیکی را از بین ببرد ، اما اگر سریع کار کنید لپ تاپ شما قابل نجات است.

اقدامات اولیه ریختن مایعات روی لپ تاپ

سریع لپ تاپ را خاموش کنید

“اول از همه ، وحشت نکنید.” اولین کاری که باید انجام دهید این است که کابل برق را از برق جدا کنید ، سپس دکمه پاور را برای پنج تا هفت ثانیه نگه دارید تا کاملا خاموش شود. وقت خود را هدر ندهید. ” اگر رایانه روشن باشد ، حتی برای چند لحظه اضافی ، می توانید باعث اتصال کوتاه شود و اجزای آن را با آسیب دائمی روبرو کند. هرچه سریعتر بتوانید دستگاه را خاموش کنید ، شانس بیشتری برای صرفه جویی در هزینه تعمیر آن دارید.

باتری لپ تاپ را سریع جدا کنید

اگر می توانید باتری را از لپ تاپ جدا کنید ، این باید مرحله بعدی شما باشد. بعضی از لپ تاپ ها باتری شان با یک قفل ساده بیرون می آیند ، در بعضی لپ تاپ ها برای دسترسی به باتری ،لتبپ صفحه پشتی را باز کنید.اگر تونستید باتری را باز کنید. در غیر این صورت ، آن را بسته بگذارید. هر فلش USB یا dongle متصل به لپ تاپ را نیز بردارید – تا اطمینان حاصل کنید که هیچ چیزی به لپ تاپ وصل نیست تا از آن برق بگیرد.

مراقب خودتان باشید

علاوه بر این ، “اول از همه ایمنی و سلامت شما از لپ تاپ شما مهم تر است. “نمیتوانیم به طور قطع به شما بگوییم لپ تاپی که روی آن آب و مایعات ریخته هیچ برقی ندارد به خصوص اگر بدن شما خیس است یا در آب ایستاده اید یا لباس هایتان خیس است. اگر چنین است ، به جای اینکه بخواهید آن را از برق جدا کنید ، فیوز برق ساختمان را پیدا کنید و آن را خاموش کنید. در صورت مشاهده (یا احساس) گرما ، دود ، بخار ، حباب ، برآمدگی یا ذوب شدن ، از دست زدن به لپ تاپ خودداری کنید. “

تعمیر لپ تاپ آب خورده ، پاکسازی و رفع آب خوردگی لپ تاپ

پس از خاموش کردن لپ تاپ و اطمینان از ایمن بودن منطقه ، آماده انجام پاکسازی شوید.

لپ تاپ را برعکس (پشت و رو) کنید و اجازه دهید آب خارج شود

یک پارچه خشک برداشته و مایع اضافی سطح لپ تاپ را پاک کنید – به خصوص در نزدیکی صفحه کلید ، پورت ها یا درگاه ها – و درب آن را تا جایی که باز می شود باز کنید. لپ تاپ را پشت و رو کنید ، آن را روی حوله یا چیز جاذب قرار دهید و اجازه دهید آب از آن خارج شود.اگر میتوانید قاب پشتی لپ تاپ را که چند پیچ دارد باز کنید. اگر از انجام این کار راحت نیستید ، لپ تاپ را باز نکنید. اما اگر چنین کاری کردید ، قبل از اینکه بگذارید تا تخلیه شود ، صفحه پشتی را برداشته و با پارچه ای بدون پرز ، اجزا را پاک کنید.

لپ تاپ تان را تا ۲۴ ساعت روشن نکنید

اگر می توانید تا 24 ساعت لپ تاپ را روشن نکنید. اگر وقت ندارید ، حداقل چهار ساعت آن را روشن نکنید. حتی اگر خشک به نظر برسد ، قطعات لپ تاپ آب زیادی جذب می‌کند، هرچه مدت بیشتری بتوانید آن را روشن نکنید، بهتر است. اما اگر شما کاملاً مجبور هستید از لپ تاپ خود برای کار استفاده کنید ،حداقل زمان ۴ ساعت را رعایت کنید.

به جای برنج لپ تاپ را در هوای خشک و آزاد قراردهید

و علی رغم آنچه ممکن است شنیده باشید ، خشک کردن در هوای آزاد بهترین کار است. پیشنهاد ما این است که لپ تاپ تان را در برنج قرار ندهید. “برنج کار زیادی برای خشک شدن لپ تاپ شما نمی‌:ند.” درعوض ، “بعد از خشک شدن باید وقت زیادی برای درآوردن برنج از پورت ها صفحه کلید بگذارید و ممکن است مجبور باشید لپ تاپ را باز کنید تا آن را از وجود برنج پتاک کنید. واقعاً کارایی ندارد و در صورت وجود برنج ، می تواند در آینده به سیستم آسیب برساند. “

لپ تاپ آب خورده را به تعمیرگاه ببرید

در این مرحله می توانید لپ تاپ را دوباره به برق بزنید و روشن کنید. در بسیاری از موارد ، لپ تاپ بدون مشکل کار میکند. اما اگر روشن نشد برای تعمیر لپ تاپ آبخورده باید آن را به تعمیرگاه ببرید.

البته اگر پس از خشک شدن لپ تاپ کار می کند به این معنی نیست که مشکل رفع شده است.” “پس از ورود مایعات ، حتی پس از خشک شدن ، می تواند مواد معدنی را که برق را در جایی که متعلق به خود نیست حمل کند – باعث افزایش آسیب خوردگی در طول زمان می شود.” این امر به ویژه در صورت ریختن چیز دیگری غیر از آب – مانند نوشابه یا قهوه – بسیار مهم است ، زیرا بدون شک بقایای مضر آن باقی خواهد ماند. یک تعمیرگاه خوب قطعات را با حلال های قدرتمند یا دستگاه های تمیز کننده اولتراسونیک که کار بسیار کاملی انجام می دهند تمیز می کند.

پس اگر لپ تاپ تان برایتان خیلی مهم است بدون اینکه آن را روشن کنید آن را به تعمیرگاه ببرید و از او بخواهید لپ تاپ را باز کند و قطعات آن را تمیز کند.

یا خودتان لپ تاپ را باز کنید و تمیز کنید

اگر اهل فن هستید و نمی خواهید پول خود را در تعمیرگاه خرج کنید ، می توانید خودتان دست به کار شوید. لپ تاپ را باز کنید ، یک مسواک بردارید، مسواک را در الکل ایزوپروپیل 90 درصد یا بالاتر فرو ببرید و باقیمانده مواد موجود را پاک کنید. “هنگام تمیز کردن احتیاط کنید تا از آسیب دیدن یا از بین بردن تصادفی اجزای کوچک جلوگیری کنید.” “به اتصالات و انتهای کابلهای روبان توجه زیادی کنید تا از خوردگی سطوح تماس آنها جلوگیری شود.” هنگامی که برد تمیز و خشک شد همه چیز را دوباره جمع کرده و روشن کنید.

باتری لپ تاپ آب خورده

اگر باتری شما با هر مایعی تماس گرفت ، باید یک باتری جدید بخرید. مایعات نه تنها می تواند به باتری آسیب برساند ، بلکه می تواند لپ تاپ را در هنگام استفاده بخاطر مشکلات باتری خراب کند. در صورت تردید از این ، برای تعمیر تعمیر لپ تاپ یا باتری آب خورده با یک متخصص مشورت کنید.

منبع: نیویورک تایمز

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *